Member Login
Toggle navigation
Home
Contact Us
District 6630
District Operations
District Governor Election Process
District 6630 Youth Protection Policies & Procedures
District 6630 Bylaws
District 6630 Manual of Procedures
District 6630 Strategic Plan
IRS Form 990
District 6630 Finance Reports
District Organization Chart
Newsletters
Get Our Newsletter
Past eBulletins
District Newsletters June 2019 - forward
District Newsletters Jan 2011-May 2019
District Calendar
Rotary's Core Values
Club & District Liability Insurance
Zones 30-31
Photo Library
Get Involved
Become a Member
Get Involved
Join Rotary
Club Directory
Club & Member Resources
Rotarian Code of Conduct
Quick Links & Resources for Clubs
District Organization Chart
Video Calls - Best Practices
Find & Share a Speaker
AZ Baker Award
4-Way Test
Public Image Resource Page
For Our Members
For New Members - Getting Started
Edit My Profile
Member Email Center
Member Search
Club Events, Meeting Locations & Contacts
Club Directory
Club & District Events Calendar
Map of Clubs
Leadership Education and Development
LEADERSHIP 6630
Membership
Membership Tools
Sharing Membership Strategies
Presidents Elect
All Ohio PETS
Presidents Elect 2023-2024 (Presidents for 2024-25)
Presidents Elect 2023-2024 Recorded Presentations
Presidents Elect 2022-2023 Recorded Presentations
Presidents Elect 2021-2022 Recorded Presentations
Rotary Club Central & Brand Center
Club Goal Overview
How to Access Rotary Club Central
How to View Information in Rotary Club Central
How to Navigate Rotary Club Central
How to Set a Goal in Rotary Club Central
How to Report Progress on Goals in Rotary Club Central
How to Record Service Activities in Rotary Club Central
How to Build Your Logo in RI Brand Center
Youth Services and Programs
Interact
Youth Protection Policies and Procedures
4-Way Test Speech Contest
Rotaract
Rotary Youth Leadership Award
About RYLA
Club Information for RYLA
Camp Participant
Youth Exchange
Foundation
The Rotary Foundation
About Arch Klumph and Our Foundation
His impact in NE Ohio
Become A Paul Harris Felllow
Every Rotarian Every Year
Rotary Peace Fellowships
Governance Documents
Grant Materials & Module
Grant Management Toolbox
Grant Module: Submit & View Club Grants
Rotary International
Rotary International
About Rotary
Joining Rotary
Rotary History
Rotary Action Plan
Presidential Theme - Download Available
Click to view DISTRICT CONFERENCE & LEADERSHIP ASSEMBLY PAGE: At-a-Glance Schedule/Speakers/Breakouts/Registration Link
District Organization Chart with Photos
Switch to List View
<< Previous Year
Current Year: 2017-2018
Next Year >>
District Governor
Amy Kapostasy
District Governor
Mentor
District Executives
Beverly Ghent-Skrzynski
District Governor Elect
Cleveland
John Reyes
District Governor Nominee
Akron
Pat Myers
District Governor Nominee Designate
Hudson Clocktower
James McKee
Immediate Past District Governor
Northampton-Cuyahoga Valley
Cheryl Warren
District Secretary
Akron
Tracy Jemison
District Treasurer
Burton-Middlefield
Dave Skrzynski
Vice Governor
Berea
District Officers and Directors
Cheryl Warren
Advisory Council for Past Governors
Akron
Jackie Minotas
Awards
Hillcrest (Cleveland) Sunrise
Amy Kapostasy
Board of Directors Chair
Mentor
Lloyd Goldman
Chaplain
Heights of Greater Cleveland
Ralph Wiatrowski
Chaplain
Cleveland
Julie Brandle
District Conference Steering Committee Co-Chair
Akron
Jackie Minotas
District Conference Committee Co-Chair
Hillcrest (Cleveland) Sunrise
Julie West
District Counsel on Legislation Chair
Cleveland
Cheryl Warren
District Directory Layout
Akron
Frances Zettl
District Insurance Representative
Cleveland
Rickard Cooper
DG Home Club Representive
Mentor
Steve Zabor
District Co-Trainer
Mantua
Michael Davanzo
District Co-Trainer
Medina Sunrise
Karen Melton
Finance Committee Chair
Cleveland
Bob Johnson Jr.
Foundation - General Chair
Burton-Middlefield
John Reyes
Foundation - Annual Giving Chair
Akron
James McKee
Foundation - Fundraising Chair
Northampton-Cuyahoga Valley
Todd Kiick
Foundation - Grants Committee Chair
Lakewood and Rocky River SR
Stew Buchanan
Foundation - Indians Baseball
Akron
Jim Lechko
Foundation - Major Gifts
Lakewood & Rocky River
Rick Pollak
Foundation - Peace Fellowships Chair
Cuyahoga Falls
Jim Lechko
Foundation - Paul Harris Fellowships
Lakewood & Rocky River
Nancy Chartrand
Foundation - Polio Plus Chair
Chardon
Ken Fogle
Gift of Life Chair
Chagrin Valley
Edward Thomas
Historian
Cleveland
Bob Johnson Jr.
International Service Chair
Burton-Middlefield
James McKee
Membership Development Chair
Northampton-Cuyahoga Valley
Mike Jr Johns
Newsletter Editor
Hillcrest (Cleveland) Sunrise
Steve Zabor
LEAD (Leadership Development & Training) Chair
Mantua
James McKee
Nominating Committee
Northampton-Cuyahoga Valley
Joe Cicero
Parlimentarian
Hillcrest (Cleveland) Sunrise
Maureen Garnett
Public Relations Chair
Hillcrest (Cleveland) Sunrise
Jack Young
Shelter Box Coordinator
Conneaut
Geneva Prince
Sunshine Committee Chair
North Royalton-Broadview
Bob Johnson Jr.
Vocational Service Chair
Burton-Middlefield
Cheryl Warren
Website Contact
Akron
Bob Heydorn
Youth Exchange - General Chairman
Cuyahoga Falls
Shelia Hedrick
Youth Exchange - Inbound Students
Cuyahoga Falls
Pat Kelley
Youth Exchange - Outbound Students
Hudson Clocktower
Bob Huge
Youth Exchange - Short Term Students
Berea
Judy Stull
Youth Exchange - Short Term Students
Berea
Beth Mlady
Youth Protection Officer
Strongsville
Peter DeSouza
Youth Services - 4-Way Test Speech Contest
Aurora
Bob Oborn
Youth Services - Interact and Rotaract Co-Chair
Stow-Munroe Falls
Arne van der Heyde
Youth Services - Interact and Rotaract Co-Chair
Fairlawn
Marc West
Youth Services - RYLA Chair
Berea
Assistant/Area Governors
Kevin Wermer
Coordinator
Medina Sunrise
Joseph Rodgers
Ashtabula County
Conneaut
Ryan Knotts
Cuyahoga County Northeast
Hillcrest (Cleveland) Sunrise
Kathy Berkshire
Cuyahoga County Northwest-Lorain County
Lakewood and Rocky River SR
Bruce DeBerry
Cuyahoga County Southeast-Summit
Chagrin Highlands
Linda Kramer
Cuyahoga County Southwest
Berea
Bob Voss
Geauga County
Geauga West
Bob Johnson Jr.
Lake County
Burton-Middlefield
Kevin Wermer
Medina County
Medina Sunrise
Stew Buchanan
Portage County
Akron
Pat Myers
Summit County North
Hudson Clocktower